موضوع: "معنوی"

صفات پسندیده چه صفاتی اند ؟...

حجةالاسلام رضوی می گوید :«روزی به استاد عرض کردم که علما ی اخلاق راه ها ی گو ناگونی  را برای رسیدن به مقامات عالی ذکر می کنند جناب عالی بهترین راه را برای رسیدن به این مقامات را چه می دانید ؟» فرمودند :«بهترین راه را برای ترک گناه است .»  معظم له گذشته… بیشتر »

علم بی عمل...

  حکیمی گفت: از دانش خود بهره ای نبرده ای، اگر بیاموزی و بدان عمل نکنی. و اگر بر آن بیفزایی، مثل تو، مثل آن مردی است که پشته ی هیزم فراهم  آورد و خواست آن را بردارد ولی نتوانست، آن را به زمین نهاد و بر آن افزود. منبع:  کشکول شیخ بهایی/ج 1   بیشتر »

بهترین روزی خدا...

  پادشاهی به وزیر خویش گفت: از آن خدا روزی بنده کرده است، کدام یک بهتر است؟ گفت: خردی که با آن زیست کند. گفت: اگر آن نبود؟ گفت: مالی که عیوبش را پنهان سازد. گفت:اگر آن نبود؟ گفت: صاعقه ای که او را بسوزاند و مردم وممالک را از او برهاند.   منبع: کشکول… بیشتر »

خدا می بیند! هرچقدر هم که...

در روز عاشورا که امام حسین (علیه السلام ) در غربت محض بود، نه غربت در آن بیابان، بلکه غربت در دنیای آنروز که هیچکس از آن کسانی که سرشان به تنشان می ارزید کار امام حسین (علیه السلام) را قبول نداشتند و قبول هم نمی کردند یا از روی یک منطق غلط، یا از روی… بیشتر »

زیرک ترین مردم...

  زیرک ترین مردم کسانی اند که بیشتر از همه یاد مرگ بکنند. بعضی ها از یاد مرگ فرار می کنند، این نهایت حماقت است. همه افراد عالم همه موجودات عالم به این مرحله می رسند،همه خواهند مرد وقتی  مردیم ،مواجهیم با عمل خودمان، مواجهیم با جزای اعمال، مواجهیم با… بیشتر »
1 3 4 5 6 7 8