مهم‌ترین فلسفه روزه گرفتن....

به گزارش افکارنیوز، علی نوری‌زاده کارشناس علوم قرآنی در خصوص آثار نیکو و عاقبت خیری که ماه رمضان برای مسلمانان به همراه دارد گفت: تقوا و پرهیزگاری از مهم‌ترین پیام‌هایی است که می‌توانیم از ماه مبارک رمضان دریافت کنیم و با توجه به روزه بودن انسان‌ها در این ماه مبارک که باعث روزه‌داری اعضا و جوارح بدن نیز می‌شود افراد می‌توانند به درجه‌های بالایی از معنویت در مسیر هدایت دست پیدا کنند. 

وی ادامه داد: مهم‌ترین فلسفه روزه گرفتن، خودداری انسان از لذت‌های دنیوی است و خوردن و آشامیدن تنها به عنوان نمونه‌ای از این لذت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. زمانی که انسان بتواند خواسته‌هایش و غرایزش را کنترل کند، به مرور زمان به خودشناسی و خداشناسی دست پیدا می‌کند.

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: علاوه بر آثار معنوی که روزه برای افراد در پی دارد، نقش مهمی در سلامتی و تندرستی ایفا می‌کند چرا که روزه‌داران می‌توانند به برنامه مناسب تغذیه که مورد تأکید اسلام هم هست، دست پیدا کنند. 

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: اطعام دادن به نیازمندان همیشه عمل پسندیده‌ای بوده که تا اندازه زیادی به ارزش و اهمیت آن اشاره شده اما اطعام دادن به فقیران در ماهی مانند ماه مبارک رمضان ثوابی چند برابر دیگر ماه ها دارد و در کارنامه اعمال انسان‌ها تأثیری مثبت بر جای خواهد گذاشت. 

نوری زاده گفت: انسان‌ها پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان می‌توانند با انجام دادن تمرین هایی مانند کم کردن تعداد وعده‌های غذایی و همچنین توجه به وجود منابع سرشار از آب در وعده‌های غذایی، خود را برای ماه مبارک رمضان آماده کنند چرا که در این صورت با آمادگی بیشتری وارد ماه میهمانی خدا می‌شوند.


وی توضیح داد: خواندن این دعا در روز بیست و یکم ماه رمضان که برابر با روز شهادت حضرت علی (علیه السلام) به شمار می‌رود، ثواب بسیاری دارد: 

“بسم الله الرحمن الرحیم 

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِکَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین. 

خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودی‌هایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى و قرار بده بهشت را برایم منزل و آسایـشگاه اى برآورنده حاجت‌هاى جویندگان." 

این کارشناس علوم قرآنی خاطرنشان کرد: در شب بیست و یکم ماه رمضان خواندن نمازی 8 رکعتی به گونه‌ای که پس از سوره حمد، هر سوره دلخواهی خوانده شود، مورد سفارش قرار گرفته است.

 

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.
عبارت تصویر را بازنویسی نمائید. (غیرحساس به حروف کوچک و بزرگ)